Events

ON-LINE KONFERENCJA

8 maja br. w Centrum Konferencyjnym Witek pod Krakowem miała miejsce egzotyczna jak na polskie realia telekonferencja z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Państwa Izrael.

Zorganizowana przez krakowski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz dzięki finansowemu wsparciu Israeli Jewish Congress, Tamar i Charles and Lynn Schusterman Family Foundation.

 Na czym ta egzotyka polegała? Prelegenci byli obecni głosem i duchem, natomiast ciałem już niezupełnie. Ta swoista bilokacja odbyła się za pomocą Internetu – innymi słowy wykładowcy byli z nami, a jakoby ich nie było, ponieważ wprawdzie do nas mówili i ich widzieliśmy, lecz ich ciała znajdowały się w Izraelu i Ameryce. Jako człowiek starej daty – bardziej mentalnie niż kalendarzowo – byłem pierwszy raz na takim spotkaniu i trudno mi było „ogarnąć” ten cud technologiczny. Dziwiłem się i cieszyłem niczym dziecko, które pierwszy raz podróżuje pociągiem. Muszę jednak przyznać, że jest to bardzo ciekawa i stwarzająca ogromne możliwości konwencja prowadzenia spotkań z osobami, które z różnych powodów nie mogą w określonym miejscu się znaleźć. 

<p">Język angielski to łacina XXI wieku, niegdyś jednak tylko nieliczni go opanowali, pomimo tego, że jej znajomość była postrzegana jako synonim dobrego wykształcenia. Analogicznie dzisiaj niewielu z nas może poszczycić się biegłą znajomością mowy Hemingwaya, co niewątpliwie jest przeszkodą w zbiorowej komunikacji międzynarodowej. Jednakże dla mojej serdecznej przyjaciółki Klaudii Klimek, spiritus movens tego przedsięwzięcia, nie ma rzeczy nie do rozwiązania, nie ma dołu nie do przeskoczenia ani góry, której nie można by przesunąć, oczywiście pod warunkiem, że owa „rzecz”, „dół” i „góra” są w barwach niebiesko-biało-niebieskich. Aby ułatwić życie tym wszystkim, którzy w szkole na lekcjach angielskiego spali lub byli na zwolnieniu lekarskim, zapewniła niebywały komfort w postaci symultanicznego tłumaczenia spotkania. W rogu sali konferencyjnej znajdowała się przeszklona budka, gdzie siedziały dwie urocze dziewczyny, których delikatne głosy rozbrzmiewały w słuchawkach, tłumacząc wszystkim na język polski treść wykładu. Wszystkiemu towarzyszyła – co oczywiste – bogata aprowizacja, albowiem wszelkie spotkania żydowskie nie mogą opierać się na słonych paluszkach i wodzie mineralnej. Tu na chwilkę się zatrzymam, ponieważ na twarzach czytelników widzę przelotny uśmieszek, który zamierzam jednym prostym stwierdzeniem zażegnać – gdy ciało głodne, to mózg nie pracuje, gdyż wiedza wymaga kalorii! Jest to stwierdzenie nie tyle żartobliwe, co śmiertelnie poważne. Może w sensie tych słów kryje się tajemnica sukcesu Narodu Izraela? Porzucając już urocze dziewczęta, frykasy oraz ananasy, przejdę do meritum konferencji – piwo oraz ogórki, jakie podano do ogniska, były odpowiednio schłodzone, a kiełbasa drobiowa.

online conference 2

Parę słów o uczestnikach konferencji. Pierwszą referentką była Olga Deutsh – absolwentka Uniwersytetu w Belgradzie i Uniwersytetu w Monachium z dyplomem w dziedzinie bankowości, ubezpieczeń i finansów, stypendystka Ford Motor Company na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Spraw Publicznych Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. W 2008 roku zaś laureatka Międzynarodowej Nagrody Leadership z American Jewish Committee. Następnie głos zabrali: Arsen Ostrovsky – międzynarodowy obrońca praw człowieka i dziennikarz. Publikuje dla wielu liczących się branżowych periodyków z zakresu: konfliktu arabsko–izraelskiego, polityki zagranicznej na Bliskim Wschodzie, bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego prawa, praw człowieka, problematyki związanej ze społecznością żydowską, diasporą i kwestiami antysemityzmu. Obecnie jest dyrektorem badań w Kongresie Izraelsko–Żydowskim (IJC). Itamar Marcus – założyciel i dyrektor Palestinian Media Watch, jest jednym z czołowych autorytetów w zakresie ideologii i polityki palestyńskiej. Od 1999 roku, jako autorytet z zakresu problematyki palestyńskiej, jest jednym z reprezentantów Izraela w negocjacjach z Autonomią Palestyńską. Wykładał na konferencjach i na uniwersytetach, jak również dla wyższych urzędników bezpieczeństwa na całym świecie. Bywa proszony przez CNN, Fox News oraz BBC o sporządzenie analiz z zakresu swojej specjalizacji. Na zakończenie pojawił się gość–niespodzianka: Robby Yaron. Zabawny i znany prezenter! Autor bestsellera „Geniusze i celebryci pochodzenia żydowskiego. Analiza ich charakteru na podstawie pisma”. Znany z predykcji przyszłości, specjalista od interpretacji snów, jak również ekspert w przewidywaniu wielomilionowych wyników procesów sądowych. Wykładowca na uniwersytecie, w szczególności zajmuje się psychologią Jungowską.

Nasze spotkanie to była istna huśtawka nastrojów. Olga poruszyła kwestie drażliwe: finansowe. Na milionach wykresów i tabelek pokazywała, jak wiele pieniędzy przechodzi przez Unię Europejską do różnego rodzaju organizacji propalestyńskich, natomiast słuchacze zastanawiali się, dlaczego fundusze te w Polsce w obrębie społeczności żydowskiej grzęzną gdzieś na poziomie zarządzania. Arsen opowiadał o rosnącym na świecie antysemityzmie, natomiast Itamar „zabił” nas propagandowymi, antyizraelskimi programami palestyńskimi. Robby przenalizował podpisy znaczących celebrytów żydowskiego pochodzenia. Wywołało to takie poruszenie, że godzinę później podczas części nieoficjalnej wszyscy bali się wziąć pióro do ręki i coś napisać.

Jeśli napiszę, że spotkanie było pouczające i ciekawe, to zabrzmi to jak gimnazjalny kolokwializm. Gdy dopiszę, że sporo z niego wyniosłem, to uznają mnie Państwo za niewydarzonego uczniaka, który pisze obowiązkowe wypracowanie po przeczytaniu nudnej lektury. Ale to szczera prawda…